7 wskazówek jak wybrać odpowiedni analizator DLS?

Przed zakupem urządzenia niezwykle istotne jest przeprowadzenie dokładnej analizy rynku. Nie chcielibyśmy pracować na mało wydajnym laptopie nie radzącym sobie z większym obciążeniem, czy jeździć samochodem zużywającym zbyt duże ilości paliwa. To samo tyczy się analizatora DLS, w który chcemy wyposażyć nasze laboratorium.

Aby ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia, wyszczególniliśmy siedem kluczowych parametrów:

 

1.  Typ pomiaru

Na szczęście nie musimy już wybierać między dynamicznym rozpraszaniem światła (DLS) a elektroforetycznym rozpraszaniem światła (ELS): seria urządzeń Zetasizer Advance łączy w sobie obie techniki, dzięki czemu możemy mierzyć wielkość nanocząstek i potencjał zeta za pomocą jednego urządzenia – oszczędzając czas, miejsce i pieniądze.

 

2.  Kąty pomiarowe

Kąt 90° cieszył się niezwykłą popularnością przez wiele lat i nadal pozostaje niskobudżetową opcją. Niemniej, wyższej klasy urządzenia wykorzystują pomiar rozpraszania wstecznego (zwykle 170°-175°), aby ośmiokrotnie zwiększyć objętość pomiarową, a tym samym poprawić czułość w przypadku próbek o niskim stężeniu.

 

3.  Wiele kątów

Umożliwia to znaczną poprawę rozdzielczości pomiarów. Zetasizer Ultra wykonuje pomiary nowatorską techniką MADLS (Multi-Angle Dynamic Light Scattering), poprzez połączenie surowych danych z trzech kątów detekcji w jeden wynik o wyższym stosunku sygnału do szumu i większej precyzji.

 

4.  Objętość próbki

W przypadku ograniczonej ilości próbki zależy nam na jak najmniejszym jej zużyciu. W urządzeniu Zetasizer można mierzyć próbki o objętościach zaledwie 3μL dla DLS i 20μL dla ELS.

 

5.  Zakres wielkości cząstek

DLS i ELS mają nieco inne zakresy pomiaru wielkości cząstek – niemniej, nie należy sugerować się tylko maksymalnymi i minimalnymi wartościami dla danego instrumentu. Powinniśmy skupić się na zakresie, który będzie odpowiedni dla naszych próbek. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję najbardziej powtarzalnych wyników.

 

6.  Zakres stężeń

W większości aplikacji wymagany dla urządzenia zakres stężeń zależy od próbek. Systemy Zetasizer Advance mogą obsługiwać wszystkie próbki, od dyspersji cząstek lateksowych  o stężeniu 0,1 mg/mL, do zawiesin stałych o stężeniu 40%.

 

7.  Moc lasera

Choć brzmi to ekscytująco, moc lasera nie jest zazwyczaj dobrym wskaźnikiem wydajności urządzenia. Należy raczej zwrócić uwagę na konstrukcję optyczną i funkcje zwiększające czułość, które mogą z nawiązką zrekompensować pozornie niską moc lasera. Większa moc lasera wiąże się z ryzykiem wystąpienia większego szumu czy nagrzewania się próbki, co nie jest pożądane. Systemy Zetasizer Advance wykorzystują laser o mocy 4 mW lub 10 mW i w połączeniu z innymi innowacyjnymi funkcjami dostarczają optymalne wyniki nawet w przypadku najbardziej wymagających próbek.

Zetasizer Advance

Rys. 1. Analizatory wielkości oraz potencjału zeta cząstek i molekuł zdyspergowanych w roztworze z serii Zetasizer Advance.

Wskazówki i rozwiązania od producenta – Malvern Panalytical

Niezależnie od tego, czy mierzysz nanomateriały, koloidy, polimery lub białka, upewnij się, że wybierasz instrument, który pasuje do Twoich potrzeb.

Zapoznaj się z artykułem, aby uzyskać więcej informacji na temat istotnych specyfikacji, na które należy zwrócić uwagę – znajdź dokładnie taką technologię, jakiej szukasz!

 

Żródła:

https://www.materials-talks.com/seven-important-specifications-in-light-scattering-instruments/