Spektrometr absorpcji atomowej AA500 podstawą każdego laboratorium
Spektrometry absorpcji atomowej (ASA) już od wielu lat są filarem analizy składu pierwiastkowego. Mimo, że powoli wypierane przez bardziej uniwersalną i jednocześnie bardziej kosztowną technikę – ICP‑OES, nadal są najbardziej popularne w laboratoriach analitycznych. Wszystkie analizatory rodziny AA500 posiadają takie same możliwości analityczne, różnią się jedynie techniką pomiaru ASA.
Mnogość wariantów i możliwości
Spektrometr absorpcji atomowej (ASA) AA500 dostępny są w trzech wariantach: płomieniowym, kuwety grafitowej i tandemie. Metodą płomieniową można w kilkanaście sekund oznaczyć pierwiastki, jednak tylko w zakresie mg/L. Wybierając metodę kuwety grafitowej można otrzymać znacznie niższe limity detekcji (rzędu µg/L) jednak kosztem czasu pomiaru (kilka minut na powtórzenie). Model tandem łączy w sobie dwie techniki za pomocą motorycznego uchwytu.
Oprócz standardowych palników acetylen-powietrze i N2O-powietrze, użytkownik ma możliwość zastosowania palnika propan-powietrze do pomiaru metali alkalicznych w trybie emisji.
Spektrometr absorpcji atomowej we wszystkich wariantach posiada dwie wbudowane metody korekcji tła – deuterową (wykorzystującą lampę deuterową o szerokim spektrum) i Smith-Hieftje (wykorzystującą zjawisko samoabsorpcji energii po zwiększeniu prądu podawanego na daną lampę).
Metoda pomiarowa dopasowana do potrzeb Użytkownika
Spektrometr absorpcji atomowej AA500 posiada możliwość instalacji jednego z trzech palników. Każdy z nich odpowiada za nieco inną specyfikę pomiaru.
- Palnik powietrze/acetylen – standardowo dołączany do urządzenia. Wykorzystuje jedną szczelinę o długości 100 mm. Dzięki zastosowaniu nebulizatora w pozycji stałej, palnik osiąga optymalną czułość ( > 0,28 Abs dla 2 ppm Cu). Użytkownik za pomocą oprogramowania może kontrolować wysokość płomienia.
- Palnik N2O/acetylen – model opcjonalny wykorzystywany do pomiaru pierwiastków jonizujących w wyższej temperaturze, takich jak: glin, cyna, tytan, wapń, wanad, czy molibden. Palnik posiada jedną szczelinę o długości 50 mm. Może być wykorzystywany jako palnik uniwersalny, ponieważ zmiana rodzaju i ciśnienia podawanych gazów (N2O, powietrza, acetylenu) jest kontrolowana w pełni z poziomu oprogramowania.
- Palnik powietrze/propan – trójszczelinowy, wykorzystywany opcjonalnie dla pierwiastków alkalicznych, np. potas, sód, czy lit, szczególnie w trybie pomiaru emisji. Pracuje na niższych ciśnieniach, jest tym samym bezpieczniejszy w obsłudze.
Poza metodą płomieniową spektrometry AA500G lub AA500FG mogą wykorzystywać kuwetę grafitową do pomiaru. W AA500G głowica kuwety jest zamocowana na stałe w przestrzeni pomiarowej, a w przypadku AA500GF zmotoryzowana na uchwycie wraz z atomizerem płomieniowym. Zmiana trybu jest sterowana z poziomu oprogramowania.
Metoda charakteryzuje się inną specyfiką pracy. Standardowo kuwety grafitowe przyjmują próbki do 20 µL objętości. Autosampler jest w tym przypadku niezwykle istotny, ponieważ pozwala na precyzyjne i powtarzalne podawanie cieczy. W oprogramowaniu istnieje możliwość ustawienia do 10 etapów grzania. Kuweta jest utrzymywana w odpowiednim miejscu za pomocą siłownika. Umożliwia to łatwą i szybką wymianę zużytego elementu jedną komendą w oprogramowaniu. System jest chłodzony za pomocą zewnętrznego cyrkulatora (dołączonego do spektrometru).
Spektrometr absorpcji atomowej AA500 – bezpieczna praca w Twoim laboratorium
Analizator posiada szereg zabezpieczeń, aby umożliwić pracę bez obaw. Do najważniejszych należą: ciągły monitoring ciśnienia gazów, sensor płomienia, detektor wycieku gazu, czy awaryjny przycisk odcinający zasilanie.
Spektrometr absorpcji atomowej AA500 został wyposażony w uniwersalny autosampler. Do zmiany charakterystyki pracy z płomienia na kuwetę i odwrotnie wystarczy wymiana talerza na próbki.
Pomiar rozpoczyna się od rozproszenia próbki w nebulizerze. Zawiesina zostaje zmieszana z gazem palnym i trafia do palnika, gdzie ulega atomizacji w płomieniu. W tym samym czasie katodowa lampa wnękowa wysyła wiązkę światła o wąskim pasmie spektralnym.
Atomy w płomieniu pochłaniają energię świetlną, zmniejszając w ten sposób natężenie światła trafiającego przez monochromator na detektor. Równocześnie mierzona jest wiązka referencyjna. Stosunek natężenia energii wiązki próbki do wiązki referencyjnej nazywany jest transmitancją:
T=It/I0•100%
Dla uproszczenia pomiar natężenia przedstawia się w postaci logarytmicznej, czyli absorbancji:
A=log(100/T)
- Układ optyczny Monochromator typu Czerny-Turner
- Zakres spektralny 185 – 910 nm
- Ustawienia szczeliny 0,1, 0,2, 0,5, 1,0, 2,0 nm
- Dokładność długości fali ±0,15 nm (korekcja automatyczna)
- Powtarzalność długości fali 0,2 nm
- Rozdzielczość Lepsza od 0,3 nm
- Stabilność linini bazowej 0,005 A / 30 min
- System lamp 8 lamp na stanowisku automatycznym, rtęciowa lampa HCL jest dostarczana razem z systemem
- Czułość Cu 5 µg/mL > 0,85 Abs
- Głowica palnika Palnik ze stopu tytanu
- Nebulizator Wysokowydajny nebulizator szklany
- Komora atomizacyjna Komora z materiału antykorozyjnego
- Pozycjonowanie Automatyczne pozycjonowanie wysokości palnika przez komputer
- Piec grafitowy grzanie do 3000 ˚C, program rampy temperaturowej
- Korekcja tła Deuterowa – 1,0 Abs, Smith-Hieftje – 3,0 Abs
AA500F – model w wersji płomieniowej
AA500G – wersja wyposażona w technikę kuwety grafitowej
AA500FG – połączenie obu technik w jednym analizatorze.
Zmiana trybu techniki odbywa się z poziomu oprogramowania.
- Badania środowiskowe
- Geby
- Przemysł spożywczy
- Produkty konsumenckie
- Energetyka
- Przemysł chemiczny
- Farmacja
Linki do strony producenta