Mastersizer 3000+ Lab | granulometr
Granulometr
Granulometr do pomiaru wielkości cząstek mikro
Mastersizer 3000+ Lab jest podstawową, budżetową wersją systemu względem analizatora Mastersizer 3000+ ultra. do pomiaru wielkości cząstek metodą dyfrakcji laserowej, która zapewnia podstawową funkcjonalność i niezawodne pomiary w zakresie od 0,1 do 1000 mikronów.
Granulometr składa się z ławy optycznej, o długości zaledwie 690 mm, wyposażonej w laser He-Ne o długości fali 633 nm. Automatyczny system ładowania kasety pomiarowej umożliwia łatwą wymianę jednostek dyspergujących i znakomicie ułatwia rutynowe czynności obsługowe, jak na przykład czyszczenie celi pomiarowej.
Oprogramowanie może być wykorzystywane jako samodzielna aplikacja do analizy wyników bez konieczności łączenia się z analizatorem. Możliwe jest ustawienie wielopoziomowego dostępu z różnymi grupami Użytkowników posiadającymi różne uprawnienia.
Zarejestrowane widmo rozpraszanego swiatła jest przekształcane do postaci rozkładu wielkości cząstek. Powszechnie stosuje się jeden z dwóch modeli matematycznych: przyblizenie Fraunhofera oraz teorię Mie. Przyblizenie Fraunhofera opiera sie na założeniu, że wszystkie cząstki są znacznie większe niż długość fali padającego światła laserowego. Pod uwagę brane jest wyłącznie rozpraszanie na powierzchni cząstki, co bardzo dobrze sprawdza sie dla większych, nieprzezroczystych cząstek. Teoria ta uwzglednia tylko rozpraszanie pod małymi kątami, co mocno ogranicza jej stosowalność. W przypadku bardzo małych cząstek i materiałów o znacznej przezroczystości norma ISO-13320 zaleca stosowanie teorii Mie. Model ten bierze pod uwagę również rozpraszanie wtórne, czyli uwzglednia nie tylko ugięcie swiatła na powierzchni cząstki, ale także jego załamanie i częściową absorpcję. Teoria ta ma znacznie większy zakres stosowalności, chociaż dla uzyskania prawidłowych wyników konieczna jest znajomość współczynnika załamania swiatła: cześci rzeczywistej i urojonej (absorpcja). Dla wiekszości substancji wartości te są dostepne w literaturze.
Wynikiem końcowym pomiaru metodą dyfrakcji laserowej jest objetościowy rozkład wielkości cząstek. Każda cząstka, niezaleznie od kształtu, jest przedstawiana jako kulka o równowaznej objetości. Zarejestrowany rozkład jest wzglednym rozkładem objetościowym, przedstawiającym procentową zawartość poszczególnych frakcji w całej objetości próbki.
* Zależne od rodzaju próbki oraz jej przygotowania.
** Dokładność definiowana jako powtarzalność wartości średniej wąskiego rozkładu logarytmicznego. Zależne od rodzaju próbki oraz jej przygotowania.
Patenty: Ława optyczna Mastersizera 3000 jest chroniona patentami: GB2,340,932; łącznie z patentami dotyczącymi zastosowań WO2013038161, WO2013038160 i WO2013038159. Przystawki Hydro MV oraz LV chroni patent EP1167946A2 z powiązanymi regulacjami.